Yetkili Kanada Göçmenlik
& Vize Başvuru Merkezi
kanada göçmenlik
We call you
 
 
 

Duyurular

Yeni Start-Up Vizesi 1 Nisan’da uygulamaya konacak

Ottawa, 28 Mart 2013 — Kanada Vatandaşlık, Göçmenlik ve Çok Kültürlülük Bakanı Jason Kenney “Tüm dünyadaki en iyi ve en parlak girişimciler, Kanadalı yatırımcılardan gelen yeni işletme girişimleri ve mali işlerle ilgili fikirleriyle 1 Nisandan itibaren yeni Start-Up Vize Programına başvurabilirler” diye açıklama yaptı.   

 

Bakan Kenney “Kanada’nın dünyadaki işletme kurmak isteyen girişimcilere açık olduğunu” söyledi.  Ayrıca “ Yenilik ve girişimciliğin Kanada ekonomisinin önemli etmenlerinden olduğunu ve bu nedenle yeni işleri ve ekonomik kalkınmayı teşvik edecek ve yeni start-up vize programımızla küresel ölçekte rekabet edecek Kanada’da şirket kurabilen yabancı girişimcileri istihdam etmekteyiz” diye ekledi.  

 

Kanada’nın Start-Up Vize Programı dünyada türünün ilk örneğidir. Bu program önemli girişimcilere daimi ikamet statüsü verecek ve işbirliği olanaklarına ulaşmasını sağlayacaktır, Kanada start-up yenilikçilerinin Kanada’nın küresel ekonomide rekabetçi olarak kalmasına yardımcı olacak için Kanada’yı seçmesini ummaktadır.

 

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (CIC); girişim sermayesi fonlarını ve programa katılmak isteyen melek yatırımcı gruplarını belirlemek ve atamak için iki çatı örgütü olan Kanada Girişim Sermayesi Organizasyonu (CVCA) ve the Ulusal Sermaye Organizasyonu (NACO) ile çalışmaktadır. Kanada’da en ileri işletme açmak isteyen ve daimi ikamet statüsünü alan göçmen girişimciler Kanadalı yatırımcılardan destek beklemektedir. Belirlenen girişim sermayesi fonları ve melek yatırımcı grupların tam bir listesini Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığının web sitesinde bulabilirsiniz.

 

CVCA Bakanı Peter van der Velden "CVCA ve bireysel üyelerimiz Start-Up Vize Programını dört gözle beklemektedir” dedi.  Ayrıca “Katılımcı fonlarımız türünün ilk örneği olan bu programda yer alma olanağını değerlendirmektir, bu program katılımcıların Kanada kökenli yatırım yapılan şirketlere sınıfının en iyisi girişimci yetenekleri cezp etme potansiyeline sahiptir” diye ekledi.

 

NACO Başkanı "Bu programın duyurulmasından itibaren hem melek yatırımcı grupları hem de girişimcilerden önemli derece bir ilgi görmüştür” dedi. Ayrıca "Kanada’dan geçen melek yatırımcı üyelerimiz bu programa katılmak istemektedir ve ekonomimizi genişleterek bu girişimcilerin Kanada’da üne kavuşmalarına yardımcı olarak yeni işletme büyümesini desteklemeyi dört gözle beklemekteyiz” diye ekledi.

 

Kanada’da daimi ikamet statüsüne başvurmak için, yatırımcı girişimcilerin ilk önce belirlenen bir Kanadalı melek yatırımcı grubu ya da girişimci sermaye fonundan önemli bir yatırım taahhüdünü güvence altına almaları gerekmektedir. Başvuranların yabancı dil seviyesinin dinleme, okuma ve yazma için Kanada Dil Standartlarına (CLB) göre 5 olması ve en az bir yıllık lise sonrası eğitim kurumunda öğrenim görmeleri gerekmektedir.

 

Bakan Kenney “Yeni start-up vize programımızla Kanada ekonomisinin büyümesi ve ilerlemesi için yeni ve mevcut olanaklara kapı açmaktayız” diye ekledi. “ Bu, programı hızlandıracak, esnek kılacak ve Kanada’nın ekonomik ihtiyaçlarına odaklanacak Kanada göçmenlik sistemi için hükümetimizin yapmış olduğu dönüşümsel değişikliklerin bir parçasıdır”.  Start-Up Vize Programı 5 yıl sürecek bir deneme programıdır. Programın dar odağı nedeniyle, başlangıçta başvuranların sayısının kısıtlı olacağı beklenmektedir. Ancak; program başvuranların kalitesine ve geçmişteki başarı performansına odaklanacaktır.